PR-kontakter

Kontor i Europa

Sverige

Helena Hansen

Marketing & Communications Manager Nordics

0046 (0)8 671 3014

Helena.Hansen@visitbritain.org

Norge

Henriette Danielsen

Marketing & Communications Executive Norway (Föräldravikariat)

+46 (0)8 671 3133

Henriette.danielsen@visitbritain.org

Danmark

Thomas Pultz

Marketing & Communications Executive Denmark

0046 (0)8 671 3018

Thomas.Pultz@visitbritain.org

 

Tyskland

Andrea Hetzel

Media Relations Manager

0049 30 3157 1941

Andrea.Hetzel@visitbritain.org

Sabine Kalkmann

PR Executive

0049 30 3157 1942

sabine.kalkmann@visitbritain.org

Ryssland

Ekaterina Merenchuk

PR & Marketing Executive

007 495 9567 310

ekaterina.merenchuk@visitbritain.org

Frankrike

Florence Valette

Directrice de la Communication

Tel. +33 (0) 1 44 51 34 95

florence.valette@visitbritain.org

Spanien

Celia Diaz

PR & Content Manager

00 34 91 7146498

celia.diaz@visitbritain.org

Belgien

Hanteras av kontoren i Frankrike och Nederländerna

Nederländerna

Margot Eggink

PR & Content Manager

0031 206 077 706

margot.eggink@visitbritain.org

Italien

Silvia Bocciarelli

PR & Content Manager

T: 00 39 02 72300228

silvia.bocciarelli@visitbritain.org

 

London (Internationella PR förfrågningar)

Caitlin Johnson

Senior International PR Manager

+44 7810 630434

Caitlin.Johnson@visitbritain.org

Emma Mead

Head of Global PR

0044 20 7578 1032

emma.mead@visitbritain.org

Evelina Andrews

International PR Manager - GREAT

0044 20 7578 1446

evelina.andrews@visitbritain.org

Jane Chapman

International PR Manager - GREAT

0044 20 7578 1203

jane.chapman@visitbritain.org

Kat Wanoa

International PR Manager - Americas

0044 20 7578 1488

Kat.Wanoa@visitbritain.org

Patrycja Woda

International PR Coordinator

Patrycja.Woda@visitbritain.org

Shelene Satar

International PR Manager - Europe

0044 20 7578 1099

shelene.satar@visitbritain.org

 

Kontor i Asien och Mellanöstern

Malaysia

Carol Maddison

Asia Project Manager

00971 4368 1689

Carol.Maddison@visitbritain.org

Kina

Hugh Wang

Content Executive China & Hong Kong

+86 21 3279 2107

hugh.wang@visitbritain.org

Jo Ma

Press & PR Manager, China & HK

00 86 10 5192 4266

jo.ma@visitbritain.org

Australien

Kristen Angus

Marketing Communications Manager Australia, New Zealand

0061 2 8247 2273

kristen.angus@visitbritain.org

Natalie Hone

Marketing Digital Executive, Australia

00 61 2 8247 2276

Natalie.Hone@visitbritain.org

UAE och Saudiarabien

Nabil Khoury

Marketing & Communications Manager Middle East, Dubai

+971 4 3681686

Nabil.Khoury@visitbritain.org

Indien

Radhika Shah

Digital Executive, India, Mumbai

Radhika.Shah@visitbritain.org

Japan

VisitBritain Japan Press

Japan Press and PR team

Press.Japan@visitbritain.org

 

Kontor i Amerika

Kanada

Cathy Stapells

PR & Communications Manager

001 416 646 6676

cathy.stapells@visitbritain.org

New York

Mary O'Toole

PR & Marketing Assistant

Mary.otoole@visitbritain.org

Brasilien

Malcolm Griffiths

Country Manager, Brazil

00 55 11 3245 7655

malcolm.griffiths@visitbritain.org

Los Angeles

Raul Rojas

Communications and Entertainment Industry Manager

Raul.Rojas@visitbritain.org

 

För alla frågor om VisitBritain samt förfrågningar från brittisk press (London)

Tracey Edginton

Head of Media - UK

0044 207 578 1098

tracey.edginton@visitbritain.org